NYILATKOZAT
„Valóban feltámadott az Úr” (Lk. 24, 34)
A feltámadás ünnepén a fenti Ige bizonyosságába kapaszkodva adunk hálát Ferenc pápa szolgálatáért. Egy olyan egyházfőt köszönünk meg az Úrnak, aki Isten dicsőségét úgy szolgálta, hogy a teremtő Istenre tekintve krisztusi szeretettel fordult a teremtett ember és a teremtett világ felé. Hitelesen szót emelt mindazokért, akik ebben a világban bármiféle módon a peremen élnek: testiekben, lelkiekben, anyagiakban, miközben elkötelezettje volt a lakott Föld megőrzésének. Így magasztalta az Urat.
Már amikor 2013-ban pápává választották, az első szavai a „Buona sera”, vagyis egy hétköznapi köszöntés volt, amely előrevetítette nyitottságát. A névválasztása – utalva Assisi Szent Ferencre – eleve meghatározta pápaságának lelkületét.
Külön ki kell emelni azt a folyamatot, amelyet elindított az egyházon belül, és amely számunkra, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa tagegyházai számára is példamutató: a szinodalitás folyamatát, amely párbeszéd az egyházon belül, hogy aztán egy sokszínű világban az egyházon kívül is megszólító szeretettel telve, de hitvalló módon tudjunk megnyilatkozni. Ez a párbeszéd ma nélkülözhetetlen: szeretni az embereket, és megmaradni hitünk örökkévaló tartalma és üdvösséges értékeinek útján.
Húsvét napján emlékezzünk meg első nagyobb enciklikájáról, az evangélium öröme című iratáról is, amelyet protestánsként is közös szívdobbanással olvastunk. Ez a feltámadott Jézus Krisztusba vetett hitünkre és az abból fakadó örömre, reménységre, bizonyosságra hívja fel a figyelmet. Arra a szépre, amit Isten hozott el Jézus Krisztus által, az ő eredeti gondolatát visszaállítva ebbe a világba, és amely szép legyőz, és legyőzött minden rútságot. Így nekünk is az evangélium örömét kell képviselnünk nemcsak a templomokban, hanemminden megnyilvánulásunkban. A feltámadott Jézus Krisztussal való közösségben széppé lenni, széppé formálni egymás életét.
Nemrégen nyitotta meg a Remény zarándokai mottóval meghirdetett jubileumi szentévet, amely a katolikus egyházban, de valójában mindannyiunk számára a reménység éve, hiszen hitünk foglalata az a reménység, amelyet a feltámadott Jézus Krisztus mindenkor ajándékoz nekünk.
Nagy hálával emlékezünk vissza arra, hogy kétszer is járt Magyarországon, sőt az Eucharisztikus Világkongresszuson nagy hatással volt rá az az ökumenikus közösség, amelyben köszönthettük őt, beszélgethettünk vele. S emlékezetes számunkra a 2023-as, tavaszi látogatása, az ott elhangzott üzenetek.
Áldott legyen az Isten Ferenc pápa krisztusi hitelességéért, szentlelkes erejéért és szeretetéért. Valóban feltámadott az Úr!
Budapest, 2025. április 21.
Steinbach József
elnök
Dr. Fischl Vilmos
főtitkár
Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa elnöksége a tagegyházak nevében
HÚSVÉTI KÖSZÖNTÉS 2025 TAVASZÁN
MAGYAR KATOLIKUS PÜSPÖKI KONFERENCIA –
MAGYARORSZÁGI EGYHÁZAK ÖKUMENIKUS TANÁCSA
Jézus mondja: „…ÉN ÉLEK, TI IS ÉLNI FOGTOK.” (Jn 14,19)
Kép forrása: Pinterest.
Húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. Isten felmagasztalta Jézus személyét, valamint hitelesítette üzenetét és megváltó halálát, amikor feltámasztotta Őt. Ez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy Jézus megváltó tevékenységének és az ebből következő küldetésének nincs vége. Amit Isten általa elkezdett, annak folytatódnia kell ma is. Hirdetni kell Isten minden embert átölelő szeretetét és az üdvösségre hívó jó hírt. A Mennyei Atya szereti gyermekeit, a 21. században élő, kétségek és félelmek között vergődő teremtményeit is. Ő irgalmas hozzánk, tévelygő, sok gyötrelem és háború között szenvedő gyermekeihez.
Húsvét győzelme az élet győzelme a halál, az elmúlás, a bűn felett. Ennek a jó hírnek vagyunk a hirdetői. Bár olyan világban élünk, ahol naponta fájdalommal telt szívvel a háborúk és a pusztítás erőinek diadalát látjuk. Az első Húsvét viszont az élet diadala, valamint a bűnbocsánat, az új élet, az örök élet ajándéka. Istenünk, „aki van”, az élet Istene. Övéit is ennek a jó hírnek a továbbadására kéri, hogy minden ember szívében ott éljen a remény: Isten az élet, az örök élet ura.
Ez az örömhír teszi páratlan ünneppé a Húsvétot. Ha élni szeretnénk, akkor fel kell fedeznünk ezen ünnep jelentőségét az életünkben. Minden vasárnap a feltámadás, az Úr ünnepe, az élet győzelmének napja a romlás, a hiábavalóság, a kétségbeesés felett. A boldog élet titka: megtanulni ünnepelni az örök élet diadalát Isten igéjében és szentségeiben, továbbá elfogadni Urunk kegyelmi ajándékait, amelyeket az Őt szeretőknek készített.
Dr. Veres András s.k.
püspök, elnök
Magyar Katolikus Püspöki Konferencia
Steinbach József s.k.
református püspök, elnök
Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
Dr. Fischl Vilmos s.k..
főtitkár
Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa Tagegyházai:
Steinbach József s.k.
református püspök, a zsinat lelkészi elnöke
Kondor Péter s.k.
evangélikus püspök
Papp János s.k.
baptista egyházelnök
Földesi Tamás s.k.
pünkösdi egyházelnök
Dr. Khaled A. László s.k.
metodista szuperintendens
Dr. Frank Hegedűs anglikán kanonok s.k.
Szent Margit Anglikán/Episzkopális Egyház
Arsenios Kardamakis metropolita s.k.
Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus – Magyarországi Ortodox Exarchátus
Márk budapesti és magyarországi metropolita s.k.
Orosz Ortodox Egyház Magyar Egyházmegyéje (Moszkvai Patriarchátus)
Siluan Mănuilă püspök s.k.
Magyarországi Román Ortodox Egyházmegye
Pantelic Lukijan püspök s.k.
Budai Szerb Ortodox Egyházmegye
Antonij metropolita s.k.
Magyarországi Bolgár Ortodox Egyház
Nyilatkozat Libanonról és Gázáról
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) mélységes aggodalmát fejezi ki a Libanonban és Gázában fokozódó erőszak miatt, és megerősíti az igazságosság, a béke és népek méltósága melletti elkötelezettségét.
„Mély aggodalommal tölt el bennünket a nemzetközi jog tartós figyelmen kívül hagyása, amely csak az erőszak és a kollektív büntetés körforgását állandósítja, amint azt a világ különböző konfliktusaiban olyan tragikusan láthatjuk. Elfogadhatatlanok Izrael jelenleg is tartó támadásai, amelyek széles körű pusztítással járnak és tragikus civil áldozatokat jelentenek. Izrael rakétatámadásai és további libanoni akciói, valamint az azokat most követő dél-libanoni offenzívája a nemzetközi jog egyértelmű megsértését jelentik, támadást a libanoni állam szuverenitásával szemben, valamint olyan rendkívüli provokációt, amely még szélesebb körű konfliktussal és még rettenetesebb emberi szenvedéssel fenyeget a térségben.”
A teljes nyilatkozat itt olvasható:
https://reformatus.hu/nemzetkozi-kapcsolatok/hirek/nyilatkozat-libanonrol-es-gazarol/
N Y I L A T K O Z A T
Vallási közösségek vezetőiként tiltakozásunkat fejezzük ki a vallási jelképek, szentségek és szent helyek meggyalázása, kigúnyolása ellen.
Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT)
Steinbach József református püspök, elnök
Dr. Fischl Vilmos főtitkár
Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK)
Dr. Veres András katolikus püspök, elnök
Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ)
Heisler András elnök
Egységes Magyar Izraelita Hitközség (EMIH)
Győrfi László választmányi elnök
Magyarországi Muszlimok Egyháza
Sulok Zoltán Szabolcs elnök
Nyilatkozat a susai Székesegyház elleni támadásról
mint az örmény-azeri háború eszkalálódásának lehetőségéről
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szomorúan értesült arról, hogy a hegyi-karabahi konfliktusban október 8-án az azeri erők súlyos károkat okoztak a susai Megváltó Krisztus Székesegyházban. Osztozunk örmény keresztény testvéreink fájdalmában. A támadás jelentősen hozzájárulhat a harcok eszkalálódásához, azzal, hogy az etnikai konfliktus egyre inkább vallási színezetet ölt. Éppen ezért kérjük és felszólítjuk a konfliktusban érintett vallási vezetőket, keresztényeket és muszlimokat, hogy lehetőségeikhez képest tegyenek meg mindent a további pusztítás megakadályozásáért, a harcok beszüntetéséért és a békés rendezésért. „… hiszen nincs messze egyikünktől sem, mert őbenne élünk, mozgunk és vagyunk.”
(ApCsel17,17-28).
Nyilatkozat letöltése: PDF